Rýchla a dlhodobá úľava od bolesti kĺbov

Artróza

Artróza, alebo tiež osteoartróza, je chronické bolestivé ochorenie, ktoré postihuje stále väčšiu časť populácie. Sú pri nej poškodzované chrupavka i kosť. Môže sa rozvinúť v akomkoľvek kĺbe, najčastejšie však postihuje kĺby zaťažované telesnou hmotnosťou, hlavne kolenné a bedrové kĺby.

Jej základným prejavom je bolesť a ztuhnutosť kĺbov sprevádzaná rôznym stupňom obmedzenia pohybu kĺbu. Riziko vzniku osteoartrózy rastie so zvyšujúcim sa vekom, trpí ňou až 8,5 % mužov a 18 % žien.

 

Príznaky

Artróza má celý rad príznakov, dôležité je štádium, v ktorom sa ochorenie nachádza a tiež prípadné komplikácie ochorenia. K hlavným príznakom patrí hlavne:

  • Bolesť kĺbov pri pohybe a zvýšenej záťaži. Je to jeden z prvých príznakov. Postupne s rozvojom ochorenia sa zvyšuje aj bolestivosť.
  • Pohybová ztuhlosť pri zmene polohy tela, pri vstávaní z postele či zo stoličky má pacient pocit, že je stuhnutý, pomaly a ťažko dosahuje bežnú pohyblivosť.
  • Opuch kĺbu býva sprievodným javom zápalovej komplikácie. Dochádza k nemu pri hromadení tekutiny – výpotku v kĺbe.
  • Obmedzenie pohyblivosti kĺbu narastá so zhoršujúcim sa ochorením, môže dôjsť aj k neschopnosti kĺbu ohýbať sa potrebným spôsobom.

 

Príčiny

Ochorenie môže mať rôzny pôvod. Medzi rizikové faktory patria genetické predpoklady, nadváha, neprimerané zaťažovanie, poranenie kĺbov, zápal, nečinnosť (znehybnením kĺbu) a rôzne formy abnormalít chrupaviek, kĺbových tkanív a anomálie biomechaniky kĺbu. Na vzniku osteoartrózy sa významnou mierou podieľa životný štýl, kalorická strava s nadmierou nezdravých tukou, vedúca k obezite, nedostatok kvalitného pohybu, alebo naopak nadmerná či jednostranná fyzická záťaž. S pribúdajúcim vekom výrazne rastie aj riziko jej vzniku, vo vekovej skupine nad 70 rokov trpí osteortrózou rôzneho stupňa dokonca až 70 % populácie.

 

Odkiaľ sa berie bolesť pri osteoartróze ?

Pri tejto chorobe, prebiehajúcej dlhé roky, dochádza k postupnému poškodzovaniu chrupavky, ktorá kryje povrch kĺbu. Chrupavka stráca pružnosť, pevnosť, stenčuje sa a vznikajú v nej trhliny. Jej povrch už nie je hladký, a pri pohybe tak vzniká väčšie trenie. Niekedy dochádza až k úplnému zániku chrupavky. Na kostiach postihnutého kĺbu sa vytvárajú výrastky, ktoré dráždia nervové pletence a spôsobujú bolesť.

 

Akú úlohu má synoviálna tekutina ?

Synoviálnu tekutinu nachádzame v kĺbovom priestore, kde chráni chrupavky a kosti.

Kyselina hyalurónová je jej najdôležitejšou súčasťou a pôsobí najmä ako:

  • Kĺbové mazivo:  pri pomalých pohyboch (chôdza, otáčanie, ohýbanie), je viskózna tekutina a pohybuje sa najmä v celom kĺbovom priestore, čím chráni vrstvy chrupavky pred vzájomným trením kĺbových plôch.
  • Tlmič nárazov:   pri rýchlych, nárazovitých pohyboch (behy, skoky) vytvára synoviálna tekutina elastickú hmotu, ktorá tlmí tvrdé dopady ako tlmič nárazov.

 

e-shop: http://www.zdravshop.sk